DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

Linux Dağıtımları

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Dünyanın adından en çok söz ettiren debian tabanlı debian masaüstü ortamlarının güncellenmiş ve cilalanmış dağıtımı. Halen linux dünyasında en çok kullanılanlar arasında en üst sırada ve bu kullanıcı desteği devam ettikçe gündemde birinci sırada olmaya devam edecek. 
Gnome varsayılan masaüstü ortamı kde masaüstü ortamı hız ve stabilite bakımından gnome kadar iyi değil. En hızlı güncellenen ve en kolay bulunabilen programların paketleri öncelikle ubuntuda var. Masaüstü ortamı basit ,kullanıcı dostu hatta sıkıcı bulanlar var. 

Uber Student

Yazılım bakımından eksiksiz tam teşekküllü bir dağıtım ama Ubuntunun son sürümünü kullanmıyor. Son sürüme güncellemekte sistem hatalarına neden olabiliyor. Mevcut sürümü kabullenip kullanılabilir. Şimdiki uberstudent 1.0 sürümü ubuntunun 10.04 tabanlı .Uber student başlangıçta tıkanma var.

 

Edubuntu

Ubuntu paketine eğitim paketleri eklenmiş hali.Tabi bu durumda cd dvdye dönüşmüş durumda.Codecleri de kolayca yükledikten sonra eksiksiz stabil bir dağıtım oluyor.Ben üstüne kde desktop yükledim artı kdenin ek dosyalarını ekledim.Gayet güzel çalışıyor.Ubuntunun eski versiyonlarına ait debian paketlerine, keduca gibi, ihtiyacınız varsa rahatlıkla kullanabiliyorsunuz .Genel olarak kubuntu desktop dağıtımı  yavaş ve sorunlu iken 10.10 da durum iyi görünüyor. Debian ve rpm paketleri en çok kullanılan paketler ,tercihimi debden yana kullandım.

 

Tuquito

Ubuntu tabanlı bir dağıtım ,canlı cd  ve Arjantin yapımı. Otomatik donanımı tanıma özelliği geliştirilmiş. Yazıcılar tarayıcılar  ve veb kameraları  için mükemmel yazılım desteği. Ms Office formatlı dosyalarla tam uyum. Başlangıç ve orta düzey linux kullanıcıları için ideal bir dağıtım.

Kodec sorunu yok  ,ihtiyaç duyabileceğiniz bütün temel yazılımlar yüklü ve stabil durumda. Arjantin Türkiye gibi yeni bir paket yapısı ile uğraşmak yerine çok kullanılan ubuntu ve gnome üzerinde çalışmayı tercih etmiş . Gayet sağlam ve güzel bir dağıtım.

Zorin

Piyasaya yeni çıkan dağıtımlardan ama büyük sükse yaptı. Dağtımın Ubuntunun çok modifiye dağıtımlarından.Görünümü tek tıkla windows 7,xp veya gnome haline getirebiliyorsunuz. Kodec sorunu vb yok.