DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

Linux Dağıtımları

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Pardus paket yapısı itibariyle çok kullanılan deb ve rpm paketlerini öğrenen kullananlar ve onlarla program yapanlar için yeni bir öğrenme ortamı gerektiriyor. Tübitakın öncülüğünü ettiği Linux dağıtımı Türkiyede hatırı sayılır bir kullanıcı desteğine sahip olmakla birlikte dağıtımın dünyanın önde gelen dağıtımlarıyla karşılaştırıldığında şunları söylemek mümkün. Güncel program paketleri sisteme geç giriyor. Kendine özgü yapılandırma ayarları  var ,ön tanımlı olarak kullanılan kde masaüstü ortamını en stabil olarak kullanan dağıtımlardan biri.  Açık kaynak dünyasında üretilmiş programların pisi paketlerinin yapılarak sisteme entegresiyle uğraşılmakta. Ama kullanıcı dostu yapısıyla ,Türkçe dil desteğiyle ,ve Türk kullanıcı dostlarıyla yeni başlayanların kolaylıkla kullanabileceği bir dağıtım.

Çökmeleri az olan daha çok kurumsal kullanıcılar için üretilen pardus kurumsal versiyonu mevcut ve geliştirilmekte Pardus Kde tabanlı masaüstünü öncelikle kullanıyor.

 

KURUMSAL 2

Pardus'un daha stabil ve adı üzerinde kurumlar kullansın diye çııkardığı bu sürüm daha az sorunlu masaüstü ortamı olan kde 3.5.10 kullanıyor.Henüz bu masaüstü ortamının tüm programları  yok bu bakımdan eksisi var. Ayrıca sistem ayarlarından bazılarına kullanıcının müdahalesi gerekiyor. Az çok linuxten anlayanlar  için bu da sorun sayılmaz.