DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

Masaüstleri

Gnome

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

GNOME GNU Tasarısı'nın bir parçası olarak Unix ve Unix benzeri işletim sistemleri için geliştirilen bir masaüstü ve geliştirme ortamıdır.

Ağustos 1997'de Richard Stallman'ın özgür yazılım öğelerini tam olarak taşıyan bir masaüstü ortamı arayışları doğrultusunda Miguel de Icaza ve Federico Mena tarafından, o sıralar özgür yazılım olmayan QT kütüphanesini kullanan KDE' ye bir başka seçenek olması için geliştirilmeye başlanmış ve günümüzde de KDE ile birlikte en popüler Unix masaüstü ortamı olmuştur. GIMP Toolkit (GTK+) ve kendine ait GNOME kütüphaneleri kullanılarak geliştirilmektedir. Yalnızca kişisel bilgisayarlar için değil, taşınabilir ortamlar için de yavaş yavaş yer edinmeye başlamış ve Nokia'nın ağ (web) tablet ürünleri için kullanıcı arabirimi ortamı olarak kullanılmaktadır. GMEA ile bu platform OpenMoko ve Intel MID ve diğer taşınabilir aygıtlarına da taşınmaktadır. GNOME 3.20 sürümünden itibaren her biri en az %80 oranında tercüme edilmiş 38'den fazla dili desteklemektedir.
GNOME projesi iki şey sağlamaktadır: GNOME masaüstü ortamı, kullanıcılar için kolay ve etkileyici bir masaüstü ve GNOME geliştirme platformu, uygulama geliştirip masaüstünün kalanıyla birleştirmek için büyük bir framework.

Geliştirici(ler) GNOME geliştiricileri
İlk yayınlanma 3 Mart 1999 (18 yıl önce)[1]
Kararlı sürüm 3.24[2] / 22 Mart 2017 (45 gün önce)
Programlama dili C, C++, Vala, Python, JavaScript[3]
İşletim sistemi Unix tipi (X11 veya Wayland kullanarak)
Tür Masaüstü ortamı
Lisans GPL ve LGPL
Resmî sitesi gnome.org

Yorum:

  • Linux ortamında masaüstü düzeni bağlamında Kde masaüstünün tek rakibi
  • Hızlı bir sistem için özelleştirilmiş birçok dağıtımı ve masaüstü versiyonları var.