DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

Özel Haber&Tanıtım

Linux kullanmanın artıları ve eksileri

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Özgür yazılımı önem veren microsoftun kapalı kodlarının üzerine yazılmış ücretli veya reklamlı veya demo neyse programlarını kullananların linux kullanırken çok güzel bir heves yaşadıklarını tahmin ediyorum.

Yıllarca linux kullanmış bir linux seven olarak linuxun eksilerinide artılarınıda yazma gereğini duydum. Umarım yorumlarınızla yeni linux kullancılarına sizde bir fikir vermiş olursunuz.

Linuxun eksileri

  •  100'e yakın tabi istenirse 1000 e yakın  linux işletim sistemi adı altında çeşitli dağıtımlar çıkarmak ve kullanmak mümkün. Bu çeşitlilik stabilite demek değil. Şimdiye kadar sayısını bilmediğim kadar linux dağıtımı kuran biri olarak hepsinin kendine özgü artıları ve eksileri mevcut buda kullanıcının ne yapacağını şaşırmasına  sürekli daha stabil daha kullanışlı daha kendi işine yarıyan dağıtımlar kurmasına denemesine vede vakit kaybetmesine neden oluyor. Sonuçta işletim sistemininde amacı üretkenlik olduğuna göre bu esas amacı unutmamak gerekiyor
  • Linux dünyasında deb uzantılı dağıtımlar ve bunların başında ubuntu sürümleri birinciliği ele geçirmiş durumda. Son kullanıcının en az sorun yaşayacağı dağıtımlar ubuntu sürümleri. Microsoftun vazgeçilmez office programı da ubuntu dağıtımlarının üzerine kurulabilliyor ve stabil çalışıyor. Buna karşın arch veya rpm  tabanlı dağıtımlarda wine ile kurulabilen windows programlarının daha kurulumunda bile hata alınıyor.
  • Masaüstü olarakda linuxta farklı tercihlerde bulunmak mümkün ama birini silip diğerine geçeyim derseniz kolayca sorun yaşamanız mümkün bu sorunları çözmeniz için ya çok fazla teknik bilgiye sahip olacaksınız yada istediğiniz masaüstünü kullanan bir dağıtım aramaya denemeye devam edeceksiniz.

 

Linuxun artıları

  • Linuxtaki dağıtım çeşitlililiğini bir avantaj olarak görmekte mümkün tekelleşmeyle birlikte kullanıcıların müşteri gibi görülmesinin önüne linux dağıtımları alternatiflerle geçiyor.
  • Arch tabanlı dağıtımlar güncelik bakımından ve hız bakımından deb ve rpm tabanlı dağıtımlara göre daha tercih edilebilr durumda.
  • Masaüstü ortamının özgür yazılım nedeniyle yüzde yüz özelleştirilebilir olması güzel bir şey windowsta herşeyi değiştirmek daha zordur vede yine kapalı kodlu ücretli programlarla ancak bunu yapabilirsiniz.
  • Ve de linuxun sunduğu en güzel özelliklerden biride büyük bir ücretsiz program havuzu elinizin altında ücretlilerine muhtaç değilsiniz.