DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES
160160
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Tüm Günler
446
224
1735
156398
6547
11846
160160

Your IP: 54.92.170.149
2018-07-22 14:41

Özel Haber&Tanıtım

Compiz Fusion Efektleri

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bu ay hepimizin bildiği Compiz Fusion uygulaması ile masaüstü üzerinde değişik efektler uygulayacağız. Eğer masaüstü efektlerini nasıl yapıldığını bilmiyorsanız bu inceleme tam size göre olacak.

Ek Kurulumlar

Yanma, Işıma Kağıt uçak vb. Bir çok efektin bilgisayarımızda yapılabilmesi için ek birkaç paket kurmamız gerekiyor. Bunun için Sistem ) Yönetim ) Synaptic Paket Yöneticisini açıyoruz. Hızlı Arama kısmına "ccsm" yazıyoruz ve karşımıza çıkan "simple-ccsm" paketini kuruyoruz. Tekrar Hızlı Arama kısmına "compiz-extra" yazarak çıkan paketlerden "compiz-fusion-pulgins-extra" paketini çek ederek kurulumunu yapıyoruz.

Not:Farklı linux dağıtımlarında da aynı programların kurulması gerekirken masaüstü efektlerini etkinleştirme işlemleri farklı olabilmektedir. 

 Böylece bizim kullanmak istediğimiz birçok efekti bilgisayarımıza kurmuş oluyoruz. Şimdi yaptığımız kurulumu aktifleştirmek için Masaüstünde fareyi sağ tıklatıyoruz. "Masaüstü Arkaplanını Değiştir" tıklıyoruz. Karşımıza açılan pencerede "Görsel Efektler" kısmına geçiyor ve "Özel" efekt gurubunu çek ederek "Tercihler" kısmına geçiş yapıyoruz.

gorunumtercihlericcsm

Canlandırmalar kısmında "Enable Extra animations" kısmını çek ederek yüklediğimiz efektlerin aktifleşmesini sağlıyoruz. Şimdi açılan pencerelerimizi buradan seçeceğimiz efektlerler le renklendirebiliriz.

Pencere Davranışları Zaman Ayarları

En çok beğenilen pencere davranışlarından birkaçının ayarlarını değiştirerek, göze daha hoş görünmesini sağlayabiliriz. Bu yapacağımız ayarlarla pencerelerin açılırken, kapanırken ve küçültülürken ekranda kalma sürelerini belirleyeceğiz.

Ayarlarda kullandığım ve anlatımını yapacağım pencere geçişleri şu şekildedir:

Pencere Açılış Efekti: Kağıt Uçak

Pencere Kapanış Efekti: Alev

Pencere Küçültme Efekti: Kağıt Uçak

Burada sadece Pencere Küçültme efektini ele alarak yazıma devam edeceğim. Açılan bölümde bütün ayarlar aynı şekilde yapılmaktadır.

Küçültme efektinde kullandığımız "Kağıt Uçak" efekti var olan şekliyle oldukça hızlıdır. Bu şekliyle pek göze hitap etmemektedir. Biz bunun yavaşlamasını sağlarsak daha bir hoş duracaktır.

Sistem ) Tercihler ) Compiz Ayar Yönetici yolunu izleyerek uygulamayı açıyoruz. Açılan pencerede sırası ile Efektler ) Canlandırmalar kısmını tıklatıyoruz. Açılan bölümde pencere davranışlarını ayarlayacağımız kısım geldi.

compizayaricompizayarlaricompizayarduzen

Örneğin: Küçültme Efektlerinin olduğu kısmı açıyoruz. Canlandırma Seçimi kısımında yer alan efektimizin ismini buluyor ve tıklıyoruz. "Özellikler" butonu aktif hale gelecktir. Butona tıklayarak açılan penceredeki sayı değerini yükseltiyoruz.(Örneğin verilen değer 80 ise 250 yapıyoruz.) Diğer pencere canlandırmalarını da aynı yöntemi kullanarak değiştiriyoruz ve böylece ayarlamaları bitiriyoruz. Şimdi pencere küçültme efekti daha yavaş olacak ama göze hitap edecek şekilde çalışacaktır.

Işıklı Fare Aktifleştirmek ve Ayarları

Fare imlecinin etrafında dönen bir ışık yapımı Compiz ile çok kolaydır. Aktif hale getirmek için "Sistem ) Tercihler ) Compiz Ayar Yönetici" yolunu izleyerek uygulamayı açıyoruz. Erişebilirlik kısmında yer alan "Show Mouse" kutucuğunu çek ediyor ve üzerine tıklayarak ayarlar bölümüne geçiyoruz.

Çek edilen kutucukla birlikte aktif hale gelen Işık efektini Süper + K tuşlarına basarak aktif hale getirebiliriz ama bu haliyle 3 adet ışık fare imlecinin etrafında geniş bir açı ile dönmeye başlayacaktır. Bu haliyle kullanışsız olan efekti daha göze hoş görünecek boyutlara ve sayıya indireceğiz.

Ayarlar bölümünde sırayla şunları yapıyoruz.

num_particles 1000

size 4.0000 Yanan ışığın büyüklüğünü belirler. Daha fazla rakam daha büyük bir ışık oluşturur.

slowdown 4.0000

life 0.8000

darken 0.6000 Fare imleci hareket halindeyken belirlenen rengin yoğunluğunu belirler.

Color Bu kısımda bir renk belirliyoruz.

rotation_speed 0.1000 Işığın imleç etrafında dönme hızını belirler.

Radius 35 Fare imleci etrafında dönen ışığın uzaklığını belirler.

Emiters 1 Dönen ışıkların sayısını belirler.

Eğer yukarıda anlattığım ayarları yaptıysanız, fare imlecine fazla uzak olmayan küçük bir ışık yavaş hareketlerle iz bırakarak yanacaktır.

Çember Seçici

Benim en çok kullandığım ve çok sevdiğim Compiz uygulamasıdır. Kimi zamanlar birçok pencereyi ve programı aynı anda açmış oluruz, ve aralarında geçiş yapmak zorunda kaldığımız zaman çok kullanışlıdır. Önce bu uygulamayı aktif hale getirelim, ve pencereler arasında geçiş yapmayı öğrenelim.

Compiz Ayar Yöneticisini açıyoruz. Pencere Yönetimi kısmından Çember Seçici kutucuğunu çek ederek aktif hale getiriyoruz. Super + Tab. Tuşuna basarak pencereler arasında geçiş yapmaya başlayabiliriz.

Burada önemli bir noktayı hemen belirtmek istiyorum. Bazı efekleri aktif hale getirdiğimiz anda bizden çakıştığı bazı efektlerin pasifleştirmemizi isteyen pencere açılabilir. Bu çakışmaları önlemek için mutlaka önerdiği pasifleştirmeleri onaylamalısınız.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile