DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES
160117
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Tüm Günler
403
224
1692
156398
6504
11846
160117

Your IP: 54.92.170.149
2018-07-22 14:28

Özel Haber&Tanıtım

SLACKWARE LİNUX HAKKINDA YORUMLAR          

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Arch'tan sonra kullanmaya başladığım bu dağıtım aslında  arch'tan daha fazla son kullanıcıya hitap ediyor..Dvd isolarını ancak torrent ile indirebiiyorsunuz.Sistemi kurmak için arch kadar belge okumanıza gerek yok.Bir kaç manual ayardan sonra sisteminiz kullanıma hazır..Tabi ben hiç manual ayar yapmak istemiyorum diyorsanız Slackware tabanlı dağıtımları kullanabilirsiniz. Hız ve sağlamlık bakımından henüz hiç bir linux  slackware ile başedemiyor sanırım.Bunda en eski ve sağlan linux dağıtımlarından olması rol oynuyor.Üreticileri özellikle stabiliteye ve sadeliğe önem vermişler.Bu özelliği çok hoşuma gitti.Geniş bilgiyi slackware ana sayfasından vede ingilizce bilmeyenler Türkiye sayfasından edinebilirler.

Peki eksileri yokmu var ön tanımlı olarak wicd  ağ bağlantı programını kullanıyor bu da networkmanager kadar işlevsel değil 3g modemler için Networkmanager tek çözüm. Bunun dışında usb cd rom mountu elle yapmanız gerekebilir yani komut satırından buda zahmetli.

http://www.slackware.com/
http://www.slackware.org.tr/

Slackware tabanlı dağıtımlar.

Kongoni GNU/Linux (desktop, free software) :Güney Afrika kökenli bu dağıtım slackware tabanlı ve stabil olmasına rağmen kng uzantılı kendine özgü bir depo pakedi kullandığından dolayı tavsiye etmiyorum.

Linvo GNU/Linux (desktop with GNOME): Bulgaristan kökenli bu türev dağıtımda ise yeni yeni gelişiyor artısı Networkmanager kullanıyor eksisi tam stabil bir dağıtım değil.

Porteus (live CD with KDE or LXDE):Türev dağıtımlar olarak wicd kullanıyorlar eski sürüm kde var,daha çok eski bilgisayarlar için tercih ediliyor.

Salix OS (desktop, live CD):Türev dağıtımlar olarak wicd kullanıyorlar eski sürüm kde var,daha çok eski bilgisayarlar için tercih ediliyor.

VectorLinux (desktop):Wicd kullanmasının ve xfce kullanmasının dışında bir de mount probleminin dışında en gösterişli ve hızlı ve stabil ve güncel dağıtımlardan biri denemenizi tavsiye ederim.

Zenwalk Linux (desktop):Vector linuxun daha sadeleştirilmiş ve eski bilgisayarlar için ideal olan ,kendine ait depoları bulunan ,ve güncel olmayan desktop kullananan slackware sürümü

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile