DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES
160144
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Tüm Günler
430
224
1719
156398
6531
11846
160144

Your IP: 54.92.170.149
2018-07-22 14:37

SSS&Pratik Bilgi

Libre Office kullananlar dikkat!Türkçe yazım denetimini kullanıyor musunuz?

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Libre office /OpenOffice.org üzerinde Türkçe imla denetimi yapılmasını sağlayan eklenti zemberek adlı bir txt dosyasıdır. Bu sayede bütün Office.org programlarında imla denetimi yapabilirsiniz. Bunun için tek gereken zemberek yazım denetleyicidir. Open office için yada Libre office için aynı ayarlar sözkonusu.

Bu dosya OpenOffice.org 2.3'ün çıkış tarihinde yaşanan bazı sorunlar yüzünden ek olarak çıkarılmıştır. Sisteminizde Zemberek olup olmadığını kontrol etmek için Araçlar /Seçenekler / Dil Ayarları / Yazım Yardımı menüsü altında "Kullanabilir Dil Modülleri" kutucuğunda "Zemberek Yazım Denetleyici" yazısını görüyorsanız, sisteminizde Zemberek yüklü demektir. Bu durumda bu paketi yüklemenize gerek yoktur.

Yükleme Notu:

Zemberek eklentisini indirdikten sonra OpenOffice.org'u açın. Araçlar / Eklenti Yöneticisi seçeneği tıklayın. Karşınıza gelen pencereden Ekle düğmesini tıklayın. Burada indirdiğiniz Zemberek eklenti dosyasını seçin ve  düğmesine tıklayın. Eklenti yöneticisi eklentiyi otomatik olarak yükleyecektir.

Zemberek eklentisini etkinleştirmek için Araçlar / Seçenekler / Dil Ayarları / Yazım Yardımı seçeneğinde Kullanılabilir dil modülleri kutucuğu altında Zemberek Yazım Denetleyicisi ve Zemberek Heceleyici seçeneklerini işaretleyin.Diğer seçeneklerdeki işaretleri kaldırın. 

Daha sonra Yazım Yardımı seçeneğinin üstünde bulunan Diller seçeneğini tıklayın. Buradaki seçenekleri de aşağıdaki gibi ayarlayın.


Kullanıcı arayüzü: Türkçe
Yerel Ayarlar: Türkçe
Batı Dilleri: Türkçe


OpenOffice.org'u kapatıp tekrar açtığınızda Türkçe imla denetimi yapabilirsiniz.

zemberek eklentisini SİTEMİZDEN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Kaynak: Anasayfa:www.openoffice.org

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile