DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

SSS&Pratik Bilgi

Linuxta ücretsiz online olmayan sözlük Startdict

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Sözlük farenizin ucunda"

Dünyamızda internet çok büyük bir yer tutuyor ve internetin çok büyük bir kısmı ise İngilizce. Eğer İngilizce bilmiyorsanız internetten tam bir verim almanız söz konusu değil. Hatta iyi derecede İngilizce biliyor olsanız bile kelime sayısı 500.000 olduğu söylenen bir dilin bütün kelimelerini bilmeniz mümkün değil .İşte bu aşamada kendinize iyi bir yardımcı yani iyi bir sözlük bulmanız gerekiyor. Bu sözlük kelimeleri siz farenizle taradığınızda anlamını göstermeli, isterseniz kelimeyi kaydetmelidir. Çok şey mi istiyoruz? Hayır.

İşte bütün bunları yapan ve karşılığında hiçbir ücret talep etmeyen bir sözlük: Stardict .

Stardict yazılım deposunda yer alan ve paket yöneticisi ile kurabileceğiniz bir sözlük. Yalnız sözlüğü kullanabilmek için bir de sözlük dosyaları paketini (stardict-essential-turkish ) kurmanız gerekiyor. Boyutu biraz büyük ama içinde her türlü sözlük dosyası var.

English-Turkish ve Turkish-English çeviri dosyalarını /sözlüklerini indirmeniz gerekiyor. Peki bu dosyaları nereye kopyalayacaksınız. Bu dosyaları root haklarına sahip bir dosya tarayıcı kullanarak kopyalamanız kolay olur. Krusader veya ubuntu kulllanıyorsanız sudo nautilus komutuyla arşivi açtıktan sonra dosya yapısını aynen /usr/share/stardict/dic klasörünü kopyalayın

Stardict açıldıktan sonra birkaç ayar yapmamız gerekiyor. Ana pencerenin üst sağ bölümünde bulunan ev simgesine tıklayarak ya da sağ alt köşedeki simgelerden “sözlükleri yönet” bölümüne tıklıyoruz.

Burada üstteki sekmelerden tekrar sözlükleri yönet bölümüne basarak kullanmak istemediğimiz sözlüklerin karşısındaki işaretleri kaldırabiliriz. Ayrıca buradan hangi sözlüğün hangi sırada olmasını istiyorsanız ayarlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sözlüğü tıklayıp yukarı ya da aşağı doğru sürüklemek.

Yine ana pencerenin üst sağ bölümünde bulunan ev simgesine tıklayarak ya da sağ alt köşedeki simgelerden “tercihler ” bölümüne gidiyoruz. Soldaki sütundan

 • Seçimi tara :Tarama yapılması için fazladan bir tuş atamak için

 • Yazı tipi : Sözlüğün kullanacağı yazı tipini ve boyutunu ayarlamak için

 • Dışa aktarım : Kelimeyi kaydetmek istediğinizde kaydedeceğiniz yeri ve şeklini ayarlamak için(“only exports words ” seçili ise sadece kelimeyi kaydeder. Sözcüğün anlamını da kaydetmek için bu ayarının da seçili olmaması gerekir.)

 • Ses: Sözlüğün üzerinde yer alan simgelere fare ile tıkladığınızda bir ses çıkar.

 • Çevrimiçi sözlük : Ağda yer alan sözlükleri kullanmak için(İnternet)

 • Ana pencere > seçenekler : Program başlarken ana pencerenin gösterilip gösterilmemesini ayarlamak için

 • Hareketli pencere > ayarlar : Kelimeye tıkladığımızda ya da seçtiğimizde açılan pencerenin boyutunu, arka plan rengini ayarlamak için kullanılabilir.

Ana pencereyi kapattığınızda sözlük sistem penceresinde çalışmaya devam eder. Ama üzerinde bir çarpı işareti vardır. Bu şu an tarama yapmayacak anlamındadır. Bu simgeye sağ tıklayarak “tara” yı tıkladığımızda artık çarpı değilde bir “onay” işareti görürüz. Şimdi herhangi bir İngilizce sözlüğe çift tıklayarak ya da fare ile tarayarak kelimemizin anlamını görebiliriz.

Açılan pencereyi üzerine tıklayarak ekranın herhangi bir yerine taşıyabiliriz. Ancak faremizi bu pencereden uzaklaştırdığımız anda pencere kaybolur. Pencerenin kaybolmasını istemiyorsak sağ en üstte bulunan sağa doğru ok işaretine tıklamamız gerekir. Bu pencerenin üst kısamında başka tuşlar da vardır.

 • Dürbün : Ana pencerede aynı kelimeyi aramak için

 • Disket : Kelimeyi kaydetmek için

 • Çarpı : Tarama işlemini durdurmak için(Artık kelimelere tıkladığınızda ya da taradığınızda pencere açılmaz)

 • Yardım : Sözlük yardımını açar.

 • Kapatma : Sözlüğü tamamen kapatır.

Son söz olarak Stardict 'in kurulduktan sonra bir daha vazgeçilemeyecek bir program olduğunu söyleyebiliriz.